Jak psát web - Základy HTML

Na základní škole nás na hodině IVT pan učitel seznámil s jazykem HTML, to bylo před deseti lety. Tenkrát mě to moc bavilo a to mi vydrželo dodnes. Možná tímto článkem někoho přesvědčím, že vytvářet si jednoduché webové prezentace je snadné a velmi zábavné. Zde se totiž meze nekladou.

Znát základy je dobré i v případě, že vytváříte web v různých editorech, nebo aplikacích. Pokud pak něco nefunguje, jste schopní chybu opravit a nemusíte věšet hlavu. Pro úplný začátek a seznámení s HTML doporučuji POZNÁMKOVÝ BLOK. V něm si vytvoříme jednoduchou stránku.

Pár věcí při psaní webu by se mělo dodržet - tím myslím STRUKTURU ZDROJOVÉHO KÓDU. Tu tvoří základní párové (mají konec a začátek) tagy <html> <head> a <body>. Můžete si tedy vložit do poznámkového bloku následující a uložit už jej jako soubor .html:

Jak vidíte, každý tag má někde začátek a konec. Jelikož toto je opravdu stručný návod a má sloužit spíše jako motivace, nebudu rozepisovat všechny HTML tagy a zkusím vytáhnout to nejdůležitější.

Co se vkládá mezi <head> a </head>?

Zde jsou obecně vkládány tagy a obsah, který se nezobrazí přímo na stránce, ale slouží pro informace o stránce, pro vyhledávací roboty atd. Zde je nejdůležitější tag <title>něco</title>, který zadává titulek celé stránky v prohlížeči.

Co se vkládá mezi <body> a </body>?

Zde již vkládáme obsah, který se zobrazí přímo na stránce, jako ilustraci vytvořím web s nadpisem s modrým pozadím a jednoduchou tabulkou. Samozřejmě existuje velký počet různých tagů, na konci článku jsem umístil odkazy, kde je najdete.

Zde jsem tedy použil:

parametr bgcolor="barva" rozšiřující <body> a <table> 

tabulku <tabel> s parametry width="šířka v pixelech" border="tloušťka rámečků v pixelech"

<tr> jako řádek v tabulce, který obsahuje <td> - chlívek v řádku. U prvního <td> jsem použil parametr colspan, který určí přes kolik buněk bude daná buňka horizontálně (rowspan vertikálně)

<h1> nadpis tabulky

<center> pro umístění obsahu uprostřed chlívku, jde to i samozřejmě jinak

 

Pro začátečníky doporučuji stránku www.jakpsatweb.cz, zde najdete abecední rejstřík HTML tagů.

 

Best World Bookamker williamhill.com reviewbbetting.co.uk